Terapia par

Tematem terapii par najczęściej jest kryzys relacyjny, w którym gÅ‚ównym problemem staje siÄ™ cierpienie z powodu nieudanego zwiÄ…zku, niezaspokojonych potrzeb, niezaopiekowanych zranieÅ„. To relacja która zaczyna sprawiać ból, z negatywnym bilansem.
Pary najczęściej decydujÄ… siÄ™ na terapiÄ™, kiedy napiÄ™cie zwiÄ…zane z bólem i z brakiem porozumienia i komunikacji jest nie do wytrzymania, lub kiedy jawna wÅ›ciekÅ‚ość niszczy i rani coraz bardziej. W takich sytuacjach para lub jedna osoba ze zwiÄ…zku zaczyna obawiać siÄ™, że za chwilÄ™ nie bÄ™dzie co ratować, bo straty na polu walki bÄ™dÄ… zbyt duże. Wytrzymywanie napiÄ™cia, przemilczanie, powoduje wzajemne opuszczanie siÄ™ i samotność.
​
Samotność w parze bywa dotkliwa, i aby jÄ… czuć jak najmniej, pacjenci przekierowujÄ… uwagÄ™ na przykÅ‚ad na chorobÄ™ dziecka, objadajÄ…c siÄ™, pracujÄ…c w nadmiarze, uzależniajÄ…c siÄ™ od używek, gier komputerowych, telewizji, zakupów, sportu czy innych dysfunkcyjnych zachowaÅ„.
​
Dotkliwość samotnoÅ›ci w parze rozczarowuje, ale i daje szansÄ™ na wejÅ›cie w dojrzalszÄ… fazÄ™ w zwiÄ…zku. Stworzenie warunków, w których partnerzy mogÄ… swobodnie mówić o sobie i mieć poczucie bycia wysÅ‚uchanym. To jest wÅ‚aÅ›nie to czego uczÄ… sesje terapeutyczne. Kiedy w domu taka rozmowa jest niemożliwa, warto rozważyć nauczenie siÄ™ jej w gabinecie specjalisty.
​
Dodatkowo, bardzo istotnym elementem terapii par jest wspólne przyjrzenie siÄ™ wzorcom relacji, intymnoÅ›ciÄ…, mitom i przekazem rodzinnym obu stron, historii rodzinnej, pierwotnym wzorcom przywiÄ…zania, narracjom, metaforom, lojalnoÅ›ciÄ… i znaczeniom, które nadaje siÄ™ byciu w relacji.
​
Przy zaangażowaniu obojga z partnerów, terapia par jest bardzo efektywnÄ… metodÄ… odbudowania w zwiÄ…zku komunikacji, wsparcia, wzajemnego zrozumienia, szacunku i wiÄ™zi.