top of page
Praca z traumą
Untitled design - 2023-10-21T091815.328.png

Określenie terapia traumy jest pewnego rodzaju uproszczeniem, gdyż jak mówi Gabor Mate: "Trauma nie jest tym, co ci się przydarzyło". Trauma jest tym, co wydarzyło się w tobie na skutek tego, co ci się przydarzyło. Wychodząc z tego założenia, powodem cierpienia po przeżyciu traumy nie jest realne zagrożenie, a jedynie odpamiętywanie tego co zapisało się w naszym ciele i umyśle jako niezagojona rana,która cały czas krwawi. 

W terapii traumy zajmuje się głównie:

Traumą wczesnodziecięcą i traumą rozwojową  która wywoływana jest poprzez:

  • doświadczenia związanie z zaniedbaniem, zagrożeniem życia lub zdrowia, zwłaszcza przy długotrwałej ekspozycji na te wydarzenia.

  • niedojrzałych, nieporadnych życiowo rodziców - matki, ojców niezaspokajających podstawowych potrzeb dziecka.

  • przemoc fizyczną, psychiczną i emocjonalną, która wywiera ogromny, niszczący wpływ na rozwój dziecka i powielanie dysfunkcyjnych zachowań w życiu dorosłym.

Kiedy doświadczamy  traumy wykształcają się w Nas pewne strategie przetrwania, aby móc przeżyć w niesprzyjającym środowisku. Często w sytuacjach tych dochodzi do dysocjacji, czyli odcięcia się od Siebie samego, odcięcia czucia, często wchodząc w zamrożenie i stany zamarcia.

 

Często te strategie z dzieciństwa stosujemy w dorosłym życiu nie będąc do końca świadomym, że "nikogo nie potrzebuję, poradzę sobie sam..." lub "nie lubię się przytulać i nie potrzebuję dotyku" ma swoje początki dawno, dawno temu.

 

Jeśli odczuwasz częste stany lękowe, gniew, smutek, poczucie winy,  problemy ze snem, ból fizyczny to  najprawdopodobniej masz w sobe nieuleczone rany.

Jeśli doświadczasz problemów w relacjach osobistych czy zawodowych, lub borykasz się z niską samooceną i brakiem pewności siebie przyczyna moze być dokładnie taka sama.

Każdą ranę da się zabliźnić, ona zostanie ale nie będzie krwawić !

Teraz jest Twoja kolej, aby otworzyć oczy na życie 

  • Facebook
bottom of page